TULANEGREENWAVE.COM - THE OFFICIAL ATHLETIC SITE OF TULANE UNIVERSITY



1998-99 Accomplishments

1998 CROSS COUNTRY SEASON


1. Hanne Lyngstad (So.) - NCAA Automatic Individual Qualifer for NCAA Cross Country Nationals

                          NCAA All-South Central Regional Selection, 7th Place Finish

                          Conference USA Individual Champion, All-Conference USA Selection



2. Alison Lambert (Sr.) - NCAA All-South Central Regional Selection, 23rd Place Finish

                          All Conference USA Selection, 4th Place Finish         



3. Amos Kipyegon (Sr.) -  Member of Automatic NCAA Cross Country Nationals Qualifying Men's Team           NCAA All South Central Regional Selection, 4th Place Finish

                          Conference USA Individual Champion, All Conference USA Selection



4. Jacob Busienei (Jr.) - Member of Automatic NCAA Cross Country Nationals Qualifying Men's Team           NCAA All South Central Regional Selection, 14th Place Finish

                          All Conference USA Selection, 4th Place Finish



5. Peter Rotich (Fr.) -   Member of Automatic NCAA Cross Country Nationals Qualifying Men's Team           NCAA All South Central Regional Selection, 22nd Place Finish

                          All Conference USA Selection, 12 Place Finish



6. Eric Thronson (Jr.) -  Member of Automatic NCAA Cross Country Nationals Qualifying Men's Team           NCAA All South Central Regional Selection, 21st Place Finish         

7. Tulane's Men's      -  Automatic Qualifer for NCAA Cross Country Nationals

                          Cross Country Team First Team in School History to qualify for Cross Country Nationals

TULANE UNIVERSITY
TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

1998-1999 ACCOMPLISHMENTS

1999 INDOOR SEASON


1. Hanne Lyngstad (Jr.) - NCAA Provisional Qualifier in Women's 800m, Mile, 3000m

                          All-Conference USA Selection, 1st Place Finish Mile, 3000m



2. Lana Garner (Jr.)    - NCAA Provisional Qualifier in Women's 400m, 800m

                          All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 400m



3. Cecilie Rise (So.)   - NCAA Provisional Qualifier in Women's Triple Jump   



4. Katrina Gemmell (Fr.)- NCAA Provisional Qualifier in Women's Distance Medley Relay   

                          All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 800m

                          Named Conference USA Female Freshman of the Year



5. Alison Lambert (Sr.) - NCAA Provisional Qualifier in Women's Distance Medley Relay



6.  Nadia Smith (Sr.)   - NCAA Provisional Qualifier in Long Jump

                          All-Conference USA Selection, 1st Place Finish Long Jump



7. Women's Distance

   Medley Relay -         NCAA Provisional Qualifier/1st Place Conference USA



8. Men's Mile Relay     - NCAA Provisional Qualifier 



9. Women's Mile Relay   - 1st Place Conference USA

1999 NCAA INDOOR NATIONAL PARTICIPANTS

1. Hanne Lyngstad (Jr.) - Women's Mile Run - 3rd Place - ALL-AMERICAN HONORS

2. Cecilie Rise (So.)   - Women's Triple Jump - 11th Place

3. Lana Garner (Jr.)    - Women's 400m - 15th Place

4. Hanne Lyngstad,

   Lana Garner,

   Katrina Gemmell,

   Alison Lambert       - Distance Medley Relay - 

                           3rd Place - ALL-AMERICAN HONORS

NATIONAL RANKED RELAYS

1. Women's Distance Medley Relay - Ranked 3rd (NCAA Indoor Championships finish 3/5/99)

2. Men's 4 x 400m Relay - Ranked 18th (NCAA Indoor Final Rankings 1999 Season)

NATIONAL RANKING FOR TULANE'S WOMEN'S TEAM

1. NCAA Indoor National Championships Team Finish - 16th

2. 16th Place Ranking for team among Division I Track and Field programs (Trackwire Survey, 3/1/99)

CONFERENCE USA TEAM RESULTS

1. Women's Team wins first Team Conference USA Indoor Championship

2. Men's Team place third at Conference USA Indoor Championships

TULANE UNIVERSITY
TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY
LIST OF NCAA NATIONAL QUALIFIERS
CURRENT TEAM MEMBERS
WOMEN

1. Nikelola Balogun (SO)  1998 Indoors     4 x 400m Relay (3:43.50)



2. Lana Garner (JR)       1999 Outdoors    4 x 400m Relay (3:37.80)

                                           800m (2:06.80)

                                           400m (53.20)



                          1999 Indoors     Distance Medley Relay (NCAA Finish 3rd,                         All-American) (11:14.67)

                                           400m (NCAA Finish 15th) (53.61)

                                           800m (2:08.78)



                          1998 Outdoors    400m (53.38)         



                          1998 Indoors     400m (NCAA Finish 19th) (54.58)

                                           Distance Medley Relay (NCAA Finish 9th) (11:22.02)

                                           4 x 400m Relay (3:41.23)

         

                          1997 Outdoors    400m (53.68)



3. Katrina Gemmell (FR)   1999 Indoors     Distance Medley Relay (NCAA Finish 3rd,                         All-American) (11:14.67)



4. Alison Lambert (SR)    1999 Outdoors    1500m (4:19.93)



                          1999 Indoors     Distance Medley Relay (NCAA Finish 3rd,                         All-American) (11:14.67)

         

                          1998 Indoors     Distance Medley Relay (NCAA Finish 9th) (11:22.02)



5. Quasheba Lee (SO)      1999 Outdoors    4 x 400m Relay (3:37.80)

                          1998 Indoors     4 x 400m Relay (3:41.23)



6. Hanne Lyngstad (JR)    1999 Outdoors    1500m (4:18.35)

                                           3000m (9:23.16)



                          1999 Indoors     800m (2:08.81)

                                           Mile (NCAA Finish 3rd,

                                           All-American) (4:39.54)

                                           Distance Medley Relay

                                           (NCAA Finish 3rd, All-American) (11:14.67)

                                           3000m (9:33.)

         

                         1998 Cross

                         Country           Automatic Individual Qualifier                   

TULANE UNIVERSITY
TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY
LIST OF NCAA NATIONAL QUALIFIERS
CURRENT TEAM MEMBERS

6. Hanne Lyngstad (JR)   1998 Outdoors     800m (2:06.57)

                                           1500m (NCAA Finish 4th, All-

                                           American) (4:17.64)

                                           3000m (9:18.19)

                                           5000m (16:30.47)

         

                         1998 Indoors      Mile (NCAA Finish 6th, All-American) (4:42.83)

                                           Distance Medley Relay (NCAA Finish, 9th) (11:22.02)



7. Angela Milner (SO)   1999 Outdoors      4 x 400m Relay (3:37.80)

                        1998 Indoors       Distance Medley Relay (NCAA Finish, 9th) (11:22.02)

                                           4 x 400m Relay (3:41.23)



8. Charlotte Plummer(JR)1999 Outdoors      4 x 400m Relay (3:37.80)

                                           400m IH (58.61)



                        1998 Outdoors      400m IH (NCAA Finish 18th) (58.35)



                        1998 Indoors       Distance Medley Relay (NCAA Finish, 9th) (11:22.02)

                                           4 x 400m Relay (3:41.23)

                                           400m (55.02)



                        1997 Indoors       400m (NCAA Finish 22nd) (54.06)



9. Cecilie Rise (SO)    1999 Outdoors      Triple Jump (12.78m)



                        1999 Indoors       Triple Jump (NCAA Finish 11th) (12.85)



10. Nadia Smith (SR)    1999 Indoors       Long Jump (6.10)



                        1997 Outdoors      High Jump (NCAA Finish 13th) (1.81m)

                                           Long Jump (6.27)



                        1997 Indoors       High Jump (NCAA Finish 6th, All-American) (1.81m)

                                           Long Jump (NCAA Finish 13th) (6.28m)





LIST OF NCAA NATIONAL QUALIFIERS
CURRENT TEAM MEMBERS

MEN


1. Cameron Brown (SR)    1998 Cross Country   Automatic Team Qualifier



2. Jacob Busienei (JR)   1999 Outdoors        3000m Steeplechase (8:53.98)



                         1998 Cross Country   Automatic Team Qualifier



3. Edrige Darling (JR)   1999 Outdoors        400m Hurdles (50.26)

         

                         1999 Indoors         4 x 400m Relay (3:11.04)



4. Carlton Davis (JR)    1999 Indoors         4 x 400m Relay (3:11.04)



                         1997 Indoors         4 x 400m Relay (3:12.42)



5. Alberto Francis (SO)  1999 Indoors         4 x 400m Relay (3:11.04)



6. Amos Kipyegon (SR)    1999 Outdoors        1500m (3:43.83)

                                              5000m (14:01.03)



                         1998 Cross Country   Automatic Team Qualifier



                         1998 Outdoors        1500m (NCAA Finish 17th) (3:40.71)

                                              5000m (14:00.58)



                         1998 Indoors         Mile (NCAA Finish 15th) (4:02.24)



7. Andrew Lilly (SR)     1998 Cross Country   Automatic Team Qualifier



8. Adam Moskowitz (FR)   1998 Cross Country   Automatic Team Qualifier



9. Justin Robinson (JR)  1999 Indoors         4 x 400m Relay (3:11.04)



                         1997 Indoors         4 x 400m Relay (3:12.42)

                                              400m (47.62)

 

10. Peter Rotich (FR)    1998 Cross Country   Automatic Team Qualifier



1999 OUTDOOR SEASON


1. Hanne Lyngstad (Jr.) -   NCAA Provisional Qualifier in Women's 1500m, 3000m

                            All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 1500m, 3000m



2. Lana Garner (Jr.)    -   NCAA Provisional Qualifier in Women's 400m, 800m

                            All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 400m, 4 x 400m Relay



3. Alison Lambert (Sr.) -   NCAA Provisional Qualifier in Women's 1500m

                            All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 800m



4. Cecilie Rise (So.)   -   NCAA Provisional Qualifier in Women's Triple Jump



5. Katrina Gemmell (Fr.)-   Conference USA Female Freshman of the Year 



6. Edrige Darling (Jr.) -   NCAA Provisional Qualifier in Men's 400m Hurdles

                            All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 400m Hurdles



7. Amos Kipyegon (Sr.)  -   NCAA Provisional Qualifier in Men's 1500m, 5000m

                            All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 5000m 



8. Jacob Busienei (Jr.) -   NCAA Provisional Qualifier in Men's 3000m Steeplechase                  All-Conference USA Selection, 1st Place Finish 3000m Steeplechase



9. Women's Mile Relay   -   NCAA Provisional Qualifier, 1st Place Conference USA

NATIONAL RANKED RELAYS

1. Women's Distance Medley Relay - Ranked 1st

   (Champion PENN RELAYS CHAMPIONSHIP OF AMERICA) 

2. Women's 4 x 800m Relay - Ranked 5th (PENN RELAYS finish)

3. Women's 4 x 1500m Relay - Ranked 5th (PENN RELAYS finish)

4. Women's 4 x 400m Relay - Currently Ranked 25th (NCAA Rankings)

5. Women's Sprint Medley Relay (Alabama Relays)

CONFERENCE USA TEAM RESULTS

1. Women's Team wins first Team Conference USA Outdoor Championship

2. Men's Team place seventh at Conference USA Outdoor Championship