TULANEGREENWAVE.COM - THE OFFICIAL ATHLETIC SITE OF TULANE UNIVERSITY

1999-2000 Track & Field Roster

TULANEGREENWAVE.COM
TULANEGREENWAVE.COM

TULANEGREENWAVE.COM

Men's Roster | Women's Roster

Men

NameEventHt.Wt.Yr.Hometown (Previous School)
Clement Abai Mid. Dist.5-11169So.Port Moresby, Papua New Guinea (Port Moresby National)
Jacob BusieneiDist. 5-9130Sr. Eldoret, Kenya (Jackson State Univ.)
Tim CarterSpr./Hurd.5-11184Sr. Tallahassee, Fla. (Rickards)
Noel Comrie Jumps6-0155Jr. St. Elizabeth, Jamaica (Munro College Prep)
Edrige Darling Hurdles6-1160Sr. Kingston, Jamaica (St. Jago)
Carlton Davis Sprints6-1165Sr. Sacramento, Calif. (John F. Kennedy)
Delando DavisSpr./Hurd. 6-2194So.New Orleans, La. (Karr)
Christopher Eakin Throws6-6260Fr. Mount Airy, N.C. (South State H.S.)
Alberto Francis Sprints6-0155Jr. Brooklyn, N.Y. (Christ the King)
Meyer FriedmanDist. 5-5145Jr. Franklin, La. (Episcopal School of Acadiana)
Jamal Jones Sprints5-11175Jr. New Iberia, La. (Catholic)
Derrick JosephSprints5-11185Fr. Harvey, La. (Shaw)
Nathan JuniusThrows5-9190Jr. New Orleans, La. (Jesuit)
Solomon KandieDist.5-8155So.Nairobi, Kenya (Kapsabet Boys )
Alex LakhanpalSprints5-9150So.Stockholm, Sweden (Lindigo)
Anthony LagatMid. Dist.5-8121So.Eldama-Ravine, Kenya (Egerton University)
Meshack MulupiMid. Dist.5-7122So.Kilimambogo, Kenya (Kenya Polytechnic)
Nick NarcisseSprints6-0175Fr. Slidell, La. (Salmen)
Justin RobinsonSprints5-8140Sr. Kansas City, Mo (Hickman Mills)
Zander RobinsonSprints5-9172Jr. Marrero, La. (John Ehret)
Peter RotichDist. 5-9130So.Kapsabet, Kenya (Samoel)
Renzi SandrasThrows6-4265Fr. Cutoff, La. (South Lafourche)

Women

NameEventHt.Yr.Hometown (Previous School)
Nikelola BalogunSprints5-5Jr. Los Angeles, Calif. (Westchester)
Catherine BetzThrows5-8So. Metairie, La. (St. Martin's Episcopal)
Amber BurgessJumps5-9So. Ft. Worth, Texas (Nolan Catholic)
Lyndie GalkaMid. Dist.5-5So. Ft. Stewart, Ga. (Hanks)
Lana GarnerSprints5-2Sr. San Diego, Calif. (Morse)
Katrina GemmellMid. Dist.5-8So. Palmerston North, New Zealand (Freyberg)
Asha JamesSprints5-6So. Pickering, Ontario, Canada (Trafalgate Castle)
Sacha JuniusThrows5-4Fr. New Orleans, La. (Mount Carmel)
Quasheba LeeSprints5-6Jr. Houston, Texas (Westbury)
Hanne LyngstadDist.5-3Sr. Elverum, Norway (Elverum Videregaene Skole)
Theresa MaruDist.5-2So. Kipkarren River, Kenya (Ngenyilel Secondary School)
Angela MilnerMid. Dist.5-2Jr. Modesto, Calif. (Modesto)
Rebecca MurphySprints5-9Jr. Burpengaty, Australia (Dakabin State H.S.)
Aisha OtoriJumps5-5Fr. Lagos, Nigeria (Ridgewood Prep)
Charlotte PlummerSpr./Hurd.5-7Sr. Markham, Ontario, Canada (St. Robert's)
Cecilie RiseJumps5-5Jr. Samdane, Norway (Firda vadaregaande Skole)
Hanna RitakallioMid. Dist.5-8Jr. Hameenlinna, Finland (Forssa Institute)
Pernilla WigothssonHurdles5-6Fr. Rodeby, Sweden (Chapmansholan)

Head Coach:Ron Bazil
Assistant Coach:Jim Patchell